2 ALANA 1 BEDAVA KAMPANYASI

Bitlis Yöresi Karakovan Balı 1.2 Kg

180,00 TL

200,00 TL


* 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.
Aynı Gün Kargo

Aynı Gün
Kargo

Kaliteli Ürün

Kaliteli
Ürünler

Özenli Paketleme

Özenli
Paketleme

Üreticiden Alın

Üreticiden
Alıyorsunuz

2 Alana 1 Bedava Kampanyası yalnızca ilk seferde geçerlidir. Sepete Ekle butonuna tıkladığınızda 2 adet ücretli ve 1 adet bedava ürün otomatik olarak sepete atılır.

MühendisARI Bitlis Yöresi Karakovan  Balı Üretim Çiftliği ve Arı Kovanı Miktarı

MühendisARI Bitlis Yöresi Karakovan balı üretim çiftliğinde 640 kovan Kafkas ırkı arı kolonisi bulunmaktadır. 

 

Çiftliğin Konakladığı Yaylalar

Ahlat Yaylası  - Hizan Yaylası 


MühendisARI Bitlis Yöresi Karakovan Balı Üretim Çiftliğinin Seyahat Haritası 

Ocak ve Mayıs ayları arasında erken bahar için Antalya Kumluca'da konaklayan çiftliğimiz, Mayıs ayı içerisinde orta mevsim için Muş Güroymak bölgesinde konaklamak için yola çıkar. Haziran ayı içerisinde iki gruba ayrılarak Bitlis'in Ahlat ve Hizan yaylalarına tırlar aracılığı ile taşınır. Eylül sonunda kış mevsimi için tekrar Antalya  bölgesine kışlamak için yola çıkar ve bal serüvenini tamamlamış olur. 

 

Çiftlikten Sorumlu Uzman Ve Yardımcı Arıcılar  

Tayfun Derin

Onur Duykun


Balın Hasat Zamanı  

 1. Bal hasat zamanı 25 Ağustos ve 10 Eylül arasıdır.

( Hasat zamanı ve süresi mevsim koşullarına göre değişiklik gösterebilir.) 

 

 MühendisARI Bitlis Yöresi Karakovan  Balına Özelliğini Veren Yöreye Özgü Bitkiler   

  Bölgede ağırlıklı olarak geven, kekik (8 çeşit), süpürgelik, pıtırak, fiğ, koronga ve 1500'den fazla kır çiçeği bulunmaktadır.

  

 Balın Özelliği 

  MühendisARI Bitlis Yöresi Karakovan balı soft yumuşak bir tada sahiptir. Kokusu ve rayihası ile insanı cezbeder bolca tüketilse bile insanı rahatsız etmeyen bir özelliği vardır. Çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği bal olup sofraların vazgeçilmezidir. Bitlis Yöresi Karakovan balı altın sarısı renginde olur. Ağızda çok küçük miktarda mum bırakabilir. Fakat bu balın doğasından olan birşeydir. Bitlis Yöresi Karakovan Balımızın mumunu tamamen arılarımız örmekte ve suni petek verilmemektedir.

AYRICA KARAKOVAN BALI İNSANLARIN SANILDIĞI GİBİ TAMAMEN KARANLIK ORTAMDA GÜN IŞIĞI GÖRMEDEN ÜRETİLEN BİR BAL DEĞİLDİR. FENNİ KOVANLARDA ÜRETİLEN BİR BALDIR.

·         Karakovan Balı anti bakteriyel özelliğine sahiptir.

·         Süratle kana karışan, hızlı bir enerji kaynağıdır.

·         Kan yapıcı özelliğe sahiptir.

·         Antiseptik özelliği sayesinde mikropları öldürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

·         Güçlü bir antioksidan olduğu için kanser, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

·         Göz sağlığı için faydalıdır.

·         Ülseri ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

·         Kolesterolü düşürür.

·         Hepatit B, Hepatit C ve sarılık gibi karaciğer kaynaklı hastalıkları iyileştirir.

·         Prostat hastalığına karşı etkilidir.

·         İshali önler.

·         Sedef hastalığını tedavi edici özelliği vardır.

 

MühendisARI Bitlis Balı Üretim Serüveni

  MühendisARI Bitlis Yöresi Karakovan Balı bizim sizlere sunmak için uğraştığımız en değerli ürünlerimizden biridir. Tüm dünya da bilinir ki Bitlis balı çok değerli ve meşhurdur. Bitlis yöresi bal üretimi için eşsiz bir doğaya sahipken aynı zamanda çok nazlı bir coğrafyadır. Burada hava koşulları çok hızlı değişebilir bir anda ani bir toz rüzgarı ile bal mevsimi bitebilir. İşte bu yüzden bu endemik yörenin balını elde etmek çok zor ve üretilebilen bal çok değerlidir. 

   MühendisARI Bitlis Yöresi Karakovan Balı üretim serüveni ise şöyledir;

    Bitlis’ten bal üretmeye uygun bir yayla seçmek için arıcılık uzmanımız Tayfun Derin Mayıs ayında yola çıkar. Uygun yaylayı seçer ve arılarımızın konaklayacağız araziyi belirler. MühendisARI Bitlis Yöresi Karakovan balı üretim çiftliği sorumlusu Tayfun Derin Haziran ortalarında arıları Muş  da konakladığı araziden tırlara yükleyerek Bitlis’te seçtiğimiz yaylalar için yola çıkar. Bu yolculuk hem arılar hem de arıcı için zorlu ve meşakkatlidir. Arıları sağ salim araziye indirdiğimizde MühendisARI Bitlis Yöresi Karakovan Balı serüvenimiz esas olarak başlar. Doğada yavaş yavaş bal çiçekleri açmaya başlamıştır. Bu tarihten itibaren arılarımız bal toplamaya ve stoklamaya başlar. MühendisARI Bitlis Balının içerisinde kekik, Karakovan, ballıbaba, fi, korunga, süpürgelik, pıtırak, sarı diken, mor diken ve Bitlis yöresine ait 1500 çeşit çok özel çiçek bulunmaktadır. MühendisARI Bitlis Yöresi Karakovan balının en büyük özelliği Kafkas arı ırkından elde edilmesidir. Kafkas arı ırkı diğer arı ırklarına göre bal özütleme dili daha uzundur. Bu yüzden MühendisARI Bitlis balı her bal gibi eşsiz tada ve aromaya sahiptir. 

 

 

Üretim Yeri
Üretim Yeri kategori-bitlis-uretim-ciftligi

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi