2 ALANA 1 BEDAVA KAMPANYASI

Sedir Balı 500 Gr

124,99 TL

160,00 TL


* 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.
Aynı Gün Kargo

Aynı Gün
Kargo

Kaliteli Ürün

Kaliteli
Ürünler

Özenli Paketleme

Özenli
Paketleme

Üreticiden Alın

Üreticiden
Alıyorsunuz

2 Alana 1 Bedava Kampanyası yalnızca ilk seferde geçerlidir. Sepete Ekle butonuna tıkladığınızda 2 adet ücretli ve 1 adet bedava ürün otomatik olarak sepete atılır.

SEDİR BALI

Sedir Balı, tüm bal çeşitleri arasında en çok tüketilen ballardan biridir. Hem besin değerlerinin yüksek hem de fiyat olarak avantajlı olması Sedir Balı’nı kahvaltıların vazgeçilmezi yapmaya yetiyor.

Ancak her Sedir Balı bir değildir. Özellikle Mühendis Arı’nın kendisinin ürettiği Sedir Balı tadıldığında, damakta bıraktığı hoş ve baymayan tadıyla her öğünün vazgeçilmezi olacak.

Mühendis Arı Sedir Balı balı soft yumuşak bir tada sahiptir. Kokusu ve rehası ile insanı cezbeder, bolca tüketilse ve kaşık kaşık yenilse dahi insanı rahatsız etmez. Sedir Balı, çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği bal olup sofraların vazgeçilmezidir. Sedir Balı açık sarı renginde olur.

Mühendis Arı Sedir Balı üretim çiftliğinde 150 kovan Kafkas ırkı arı kolonisi bulunmaktadır. 


SEDİR BALI FAYDALARI

Sedir Balı anti bakteriyel özelliği sayesinde birçok hastalığa karşı koyucudur.

Sedir Balı hızla kana karışır ve vücuda enerji verir.

Kan yapar, anemi hastalarına sıklıkla tavsiye edilir.

Kalp adalesine faaliyet ve dinçlik verir, bu sebeple kalp hastaları için birebirdir.

Baş ağrılarına iyi gelir.

Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar için vitamin deposudur.


SEDİR BALI NEREDE ÜRETİLİR?

Kafkas ırkı arılarımız, Doğu Anadolu’nun Kars yaylalarından Sedir Balı üretimi için Antalya’nın çam ormanlarına taşınır. Ağustos ayı sonrasında Antalya’nın çam ormanlarında eşsiz Sedir Balı üretimi yapılır. 


SEDİR BALI HASAT ZAMANI

Birinci bal hasat zamanı 1 – 5 Eylül arasıdır. 

(Hasat zamanı ve süresi mevsim koşullarına göre değişiklik gösterebilir.) 


SEDİR BALI NASIL YAPILIR?

Antalya’da bal üretmeye uygun bir yayla seçmek için arıcılık uzmanımız Tayfun Derin, Ağustos ayı öncesinde yola çıkar. Uygun ormanı seçer ve arılarımızın konaklayacağı araziyi belirler. Mühendis Arı Sedir Balı üretim çiftliği sorumlusu Tayfun Derin, Ağustos ortalarında arıları konakladığı araziden tırlara yükleyerek Antalya’da seçtiğimiz çam ormanına doğru yola çıkar. Bu yolculuk hem arılar hem de arıcı için oldukça zorlu ve meşakkatlidir. Arıları sağ salim araziye indirdiğimizde Mühendis Arı Sedir Balı üretim serüvenimiz esas olarak başlamış olur. Doğada yavaş yavaş bal çiçekleri açmaya başlamıştır. Bu tarihten itibaren arılarımız bal toplamaya ve stoklamaya başlar. Mühendis Arı Sedir Balı’nın en büyük özelliği Kafkas arı ırkından elde edilmesidir. Kafkas arı ırkının diğer arı ırklarına göre bal özütleme dili daha uzundur. Bu yüzden Mühendis Arı Sedir Balı birçok baldan daha eşsiz bir tada ve aromaya sahiptir. 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi