Çörek Otu Balı

97,50 TL

117,00 TL


Ücretsiz Kargo

Ücretsiz
Kargo

Kaliteli Ürün

Kaliteli
Ürünler

Özenli Paketleme

Özenli
Paketleme

Üreticiden Alın

Üreticiden
Alıyorsunuz

MühendisARI Çörekotu  Balı Üretim Çiftliği ve Arı Kovanı Miktarı

MühendisARI Çörekotu balı üretim çiftliğinde 280 kovan Kafkas ırkı arı kolonisi bulunmaktadır. 


Çiftliğin Konakladığı Yaylalar

Bucak Yaylası 

 

MühendisARI Çörekotu Balı Üretim Çiftliğinin Seyahat Haritası 

Ocak ve Mayıs ayları arasında erken bahar için İzmir yöresinde konaklayan arılarımız, gelişimlerini tamamladıkları zaman çörekotu balı için Bucak yöresine göç ederler. Bucak yaylasında konaklayan arılarımız Temmuz ayı başları itibari ile çörekotu balı serüvenini başlatırlar. 

 

Çiftlikten Sorumlu Uzman

Yasin Özsoy (Anlaşmalı Arıcımız)

 

Balın Hasat Zamanı  

 1. Bal hasat zamanı 25 Temmuz ve 5 Ağustos arasıdır. 

( Hasat zamanı ve süresi mevsim koşullarına göre değişiklik gösterebilir.) 

 

MühendisARI Çörekotu Balına Özelliğini Veren Yöreye Özgü Bitkiler   

Yöreye özgü çiçek çörekotu çiçeğidir. Fakat o yörede bulunan 600'den fazla kır çiçeği de bulunmaktadır. MühendisARI Çörekotu balı saflık derecesi %80 üzeridir.

 

Çörekotu Balının Özelliği 

MühendisARI Çörekotu balı farklı bir aroma ve kokuya sahiptir. Koyu renkli olmak ile birlikte enfes bir tadı vardır. MühendisARI Çörekotu balı bizim sizlere ulaştırmak için çabaladığımız eşsiz ballarımızdan bir tanesidir. Şifasal özelliği çok yüksek ve MühendisARI ailesinin özel üretim ballarındandır. Çörekotu bereket tanesi olarak adlandırılır.

MühendisARI  Çörekotu balı kuvvet verici, iştah açıcı ve idrar söktürücü gibi özelliklere sahiptir. MühendisARI  Çörekotu balı mide yanmasına da oldukça iyi gelir ve alerjik bünyesi olanları da korumada yardımcıdır. Ayrıca gözleri hem güneş ışınlarına hem de yabancı etkilere karşı koruyan çörek otu balı katarakt oluşumunu engeller. Üst solunum yollarına iyi gelen çörek otu balı akciğer ve karaciğeri de rahatlatır. Kanın temizlenmesi için kullanılabilen çörek otu yağı sabah akşam bir tatlı kaşığı kadar yenebilir. Kalp rahatsızlıklarında da kullanılabilen çörekotu balı aynı zamanda adet söktürücüdür. Ayrıca yaban balı gibi kansere de oldukça iyi gelmektedir


·         Enzim içeriği bakımından çok zengindir. Karaciğer başta olmak üzere mide, astım ve egzema hastalıklarına iyi gelmektedir.

·         Öksürük, bronşit, zatürre sonrası ciğerleri temizlemek, kandaki iltihapi durumlar ve kanserden korunmak için düzenli olarak kullanılmalıdır.

·         Göğüs yumuşatıcı, nefes açıcı, sigara içenler için göğüs temizleyicidir.

·         Grip ve öksürüğün kısa sürede iyileşmesini sağlar.

·         Mide şişkinliğini giderir

·         Cildin nemlenmesini sağlar, cilt hastalıklarının iyileşmesini hızlandırır.

·         Ciltteki kaşıntıları önler, egzamanın tedavisinde destekleyici olur.

·         Romatizmal ağrıların dinmesini, aynı zamanda romatizmal hastalıların iyileşmesini sağlar.

·         Kalp ağrısını gideren etkisi vardır.

·         Mide ağrısını ve mide şişkinliğini giderir.

·         İç hastalıklar sonucu oluşan vücut terlemesini giderir.

 

MühendisARI  Çörekotu Balı Üretim Serüveni

  MühendisARI  Çörekotu  balı bizim sizlere sunmak için uğraştığımız olmazsa olmaz ürünlerimizden biridir. Burdur yöresi  çörekotu  balı üretimi için çok zengin bir doğaya sahiptir.  Burdur bölgesin de yüksek miktarda çörekotu balı olmaktadır.  Hava koşullarına bağlı olmak ile birlikte her yıl çörekotu balı üretilir.

   MühendisARI  Çörekotu Balı üretim serüveni ise şöyledir;

    Burdur’dan bal üretmeye uygun bir yayla seçmek için arıcılık uzmanımız Halis Çelik Mayıs ayında yola çıkar. Uygun yaylayı seçer ve arılarımızın konaklayacağız araziyi belirler. MühendisARI  Çörekotu Balı üretim çiftliği sorumlusu Yasin  ÖZSOY Mayıs -Haziran aylarında arıları konakladığı araziden tırlara yükleyerek Burdur’da seçtiğimiz yaylaya getirir. Bu yolculuk hem arılar hem de arıcı için zorlu ve meşakkatlidir. Arıları sağ salim araziye indirdiğimizde Burdur balı serüvenimiz esas olarak başlar. Doğada yavaş yavaş bal çiçekleri açmaya başlamıştır. Bu tarihten itibaren arılarımız bal toplamaya ve stoklamaya başlar. MühendisARI  Çörekotu balının içerişin de yoğun olarak çörekotu bitkisinin nektarı mevcuttur. Balı enfez lezzetine çörekotunun şifası eklenir ve sizlere eşşiz şifasal özellikte bir bal sunulur. Arılarımızın şifası ile MühendisARI  Çörekotu balının şifası bu balda birleşmiş olmaktadır.

 

 

 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi