Ankara Karakovan Kütük Bal

240,00 TL

288,00 TL


Ücretsiz Kargo

Ücretsiz
Kargo

Kaliteli Ürün

Kaliteli
Ürünler

Özenli Paketleme

Özenli
Paketleme

Üreticiden Alın

Üreticiden
Alıyorsunuz

MühendisARI Mobil Sistem Altıgen Kütük Balı Üretim Çiftliği Arı Kovanı Miktarı

MühendisARI Mobil Sistem balı üretim çiftliğinde 256 kovan Kafkas ırkı arı kolonisi bulunmaktadır.

 

MühendisARI Mobil Sistem Çiftliğinin Konakladığı Yaylalar

Bitlis Ahlat Yaylası

Van Başkale Yaylası

Hakkari Yüksekova Yaylası

 

MühendisARI Mobil Sistem Altıgen Karakovan Balı Üretim Çiftliğinin Seyahat Haritası

Ocak ve Mayıs ayları arasında erken bahar için Antalya Kaş da konaklayan çiftliğimiz Mayıs başında orta mevsim için Diyarbakır Karacadağ bölgesinde konaklamaktadır. Haziran başlarında MühendisARI Mobil Sistem kovanlarımız Doğu Anadolu da ki bal mevsimine göre Bitlis-Van veya Hakkari yaylarına yola çıkar. Eylül sonunda kış mevsimi için tekrar Antalya Kaş bölgesine yerleştirilir.

 

Çiftlikten Sorumlu Uzmanlar

Halis Çelik

Emre Cem Çelik

 

Balın Hasat Zamanı 

MühendisARI Mobil Sistem Karakovan Balı 2 hasattan oluşur.

1-MühendisARI Mobil Sistem Karakovan Çiçek Balı Hasadı  Eylül ayında yapılır.

2-MühendisARI Mobil Sistem Karakovan Çam Balı Hasadı Kasım ayında yapılır.

( Hasat zamanı ve süresi mevsim koşullarına göre değişiklik gösterebilir.)

 

Bala Özelliğini Veren Yöreye Özgü Bitkiler  

Bölgede kekik ve geven çiçek çeşitleri bulunmaktadır ağırlıklı olarak geven bulunur. Van yöresinde 3-5 yılda bir özel bir bal olan Tütsü çiçeği balı da olmaktadır.

 

Balın Özelliği

MühendisARI Mobil Sistem balı soft yumuşak bir tada sahiptir, kokusu ve rehası ile insanı cezbeder bolca tüketilse bile insanı rahatsız etmez, altın sarısı rengi ayırt edici özelliklerinden biridir. Bu balın mumu esmer ise şifa bakımından  yüksek açık renkli ise yeme lezzeti yüksektir.

Diğer bal çeşitleri gibi Karakovan Balı sahte olmadığı sürece şifa kaynağıdır. İçerisindeki demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, kükürt, potasyum ve iyot gibi mineraller bulunur. B1, B2, B6, C ve K vitaminleri yönünden oldukça zengindir. İçerisinde şeker oranı sıfır olan Karakovan Balı amino asit bakımından oldukça zengindir. Her yaştan kişiler için adeta bir enerji kaynağı olan besindir. Ayrıca doyurucu, besleyici ve koruyucu özelliği bulunur. Şifa kaynağı olan bu balın faydalarını şu şekilde sıralanır.

 

·         Nezle, grip ve soğuk algınlığını önler.

·         Kişilerde saç dökülmesini önler.

·         İştah açar.

·         Balgam söktürücü özelliği vardır.

·         Vücudun metabolizmasını hızlandırır ve vücuda zindelik verir.

·         Özellikle sarılık ve hepatit hastalıklarına çok iyi gelir.

·         Uykusuzluğa, sinir ve strese karşı iyidir.

·         Cildi güzelleştirir.

·         Prostat hastalıklarına çok iyi gelir.

 

 

MühendisARI Mobil Sistem Karakovan Balı Üretim Serüveni

MühendisARI Mobil Sistem karakovan balı bizim sizlere sunmak için uğraştığımız olmazsa olmaz ürünlerimizden biridir. MühendisARI Mobil Sistem Karakovan balı Türkiye’de bir ilk olan mobil sistem kovanlar ile üretilmektedir. Bu sistem sadece mühendis ARI ailesindedir. Bu sistemin faaliyete geçişi ve icade yine mühendisARI ailesi tarafından gerçekleşmiştir.

Doğu da bal üretmeye uygun bir yayla seçmek için Arıcılık uzmanımız Halis Çelik mayıs ayında yola çıkar uygun yaylayı seçer ve arılarımızın konaklayacağız araziyi keşfeder. MühendisARI Mobil Sistem  üretim çiftliği sorumlusu Halis Çelik Haziran ortalarında arıları baharda konakladığı araziden tırlara yükleyerek Doğu da  seçtiğimiz yayla için yola çıkar. Bu yolculuk hem arılar hem de arıcı için zorlu ve meşakkatlidir. Arıları sağ salim araziye indirdiğimizde MühendisARI Mobil Sistem Karakovan Balı serüvenimiz esas olarak başlar. Doğada yavaş yavaş bal çiçekleri açmaya başlamıştır. Bu tarihten itibaren arılarımız bal toplamaya ve stoklamaya başlar. MühendisARI Mobil Sistem Karakovan Balının içerisinde kekik, geven, Ballıbaba, fi, korunga, süpürgelik, pıtrak, sarıdiken, mor diken ve 1000 den fazla çiçek bulunmaktadır. Karakovan Balının en büyük özelliği Kafkas arı ırkından elde edilmesidir, Kafkas arı ırkı diğer arı ırklarına göre bal özütleme dili daha uzundur. Bu yüzden MühendisARI Mobil Sistem Karakovan Balı diğer ballardan daha eşsiz tada ve aromaya sahiptir. Esas bal akımı temmuz ayında başlar ve Ağustos’un ilk haftasında doğa şartları uygun giderse bal hasarına başlanır

 

 

Üretim Yeri
Üretim Yeri kategori-hakkari-uretim-ciftligi

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi