2. ÜRÜNDE %50 İNDİRİM

2. ÜRÜNDE %50 İNDİRİM HEMEN AL

Bitlis Üretim Çiftliği

Bitlis Balı Üretim Serüveni

* Kovan Sayısı : 750 

* Üretim Bölgeleri 

Bitlis/Ahlat/Serinbayır Köyü - 450 Kovan

Rakım : 2000

Bitlis/Hizan - 300 Kovan

Rakım : 2100

* Çitlik Sorumlusu Uzman ArıcıHayri BOYA

* Bölgedeki Ballı bitkiler 

Geven, kekik, ballı baba

* Arılıklarda Üretilen Bal Çeşitleri

Karakovan balı/ Organik süzme bal

* Hasat Zamanı

25-30 Temmuz süzme bal hasat başlangıcı

30 Eylül Karakovan balı hasat başlangıcı


        Arıcılık sezonu bir yıl boyunca sürer ama üretim bir yılın emeğinin karşılığı yılda 15 20 günlük bir yoğun bal akımı yakalamak içindir aslında. Tüm sezon harcanan emeklerin karşılığını eğer nasip olurda 15 günlük bir akımıyla ödüllendirir doğa.

        İşte bu yüzden bizler baharda 15 ocakta başlarız Bitlis balı üretmek için hazırlıklara. Herşey 25 hazrinda başlayacak olan bal akımını yakalamak içindir.

Biz burada sizlerin arıcısı olmak için başladık bu serüvene işte bu yüzden açık şeffaf bir şekilde sunacağız bütün arıcılık serüvenimizi. Bizi iyi takip ederseniz bir gün arıcı bile olabilirsiniz . Ama biz varken buna gerek te duymayacaksınız.

        Şimdi başlayalım yeni sezonumuza;

Önce sözü çiftlik sorumlumuz Hayri abiye bırakıyoruz.

        Evet Hayri abi anlat bize arılarımız nasıl bu yıl için neler planlıyorsun?

Bu yıl bahar Erken geldi Daha Ocak 15 ama arılar yavru düzenlerini kurmuş kadroyu yenilemişler. Arılarımızı ortalama  5 6 çıta ile kışlatöaya bırakmıştık şimdi sağlıklı 3 4 çıtalar bu da bu tarih için güzel bir sezonun habercisi. 

        Şimdi arılarımızda sıkıştırma işlemi yapıyoruz.

Sonra bahar beslemelerine devam edeceğiz. Bu mevsimde arılar doğadan sadece polen bulabilir bal özü bulamayacağı için bu beslemeyi yapmak zorundayız ki yavrularını besleyebilsinler yoksa açlık krizine girerler ve arılarımızı kaybederiz biz bunu istemiyoruz. Neyse işte şimdi Antalya Serik te bahar mevsimini geçiriyoruz. Planımızda nasipse Mayıs ayına kadar burada kalmak var ve arılarımızı bal sezonu için geliştireceğiz.

        Şimdi Hayri abinin bahar için anlattıklarını sizlere açıklayalım.

Mevsim başladı Ocak ayında arılarımızın genel durumu iyi Sezon için burada çalışmalara devam ediyoruz ayarlarımıza işte bahar beslemesi yapacağız bakımlarını yapacağız mum vericez.

 

 


Bal Üretim Çiftliklerimiz