Keçi Boynuzu Balı

71,50 TL

85,80 TL


Ücretsiz Kargo

Ücretsiz
Kargo

Kaliteli Ürün

Kaliteli
Ürünler

Özenli Paketleme

Özenli
Paketleme

Üreticiden Alın

Üreticiden
Alıyorsunuz

MühendisARI Antalya Yöresi Keçiboynuzu Balı Üretim Çiftliği ve Arı Kovanı Miktarı

MühendisARI Antalya Yöresi Keçiboynuzu balı üretim çiftliğinde 450 kovan Kafkas ırkı arı kolonisi bulunmaktadır. 

 

Çiftliğin Konakladığı Yaylalar

Demre Yöresi

 

MühendisARI Antalya Yöresi Keçiboynuzu Balı Üretim Çiftliğinin Seyahat Haritası 

Ocak ve Mayıs ayları arasında erken bahar için Antalya Beykonak da konaklayan çiftliğimiz Mayıs ayı içerisinde orta mevsim için Diyarbakır Karacadağ bölgesine konaklamak için yola çıkar. Haziran ayı içerisinde MühendisARI Antalya'ın yaylalarına tırlar aracılığı ile taşınır. Eylül sonunda kış mevsimi için tekrar Antalya  bölgesine kışlamak için yola çıkar ve bal serüvenini tamamlamış olur. 

 

Çiftlikten Sorumlu Uzman Ve Yardımcı Arıcılar  

Cemil Gedik

Güladiye Gedik


Balın Hasat Zamanı  

 1. Bal Hasat Zamanı 25 Ekim ve 15 Kasım arasıdır. 

( Hasat zamanı ve süresi mevsim koşullarına göre değişiklik gösterebilir.) 

 

MühendisARI Antalya Yöresi Keçiboynuzu Balına Özelliğini Veren Yöreye Özgü Bitkiler   

Bölgede kış mevsimi öncesi Keçiboynuzu ağaçı ve çam ormanları dışında çiçek hemen hemen hiç bulunmamaktadır. Yer yer bazı bölgelerde püren bulunmaktadır.

  

Balın Özelliği 

  MühendisARI Antalya Yöresi Keçiboynuzu balından keçiboynuzunun tadını rahatlıkla alabilirsiniz. Kırmızı veya koyu kırmızı renge sahiptir. Keçiboynuzu veya Harnup adıyla bilinen ağacın nektarlarından elde edilen mono flora bal türüdür. Mono flora, büyük kısmını tek bir çiçekten toplayan arıların ürettiği bal türüne denir. Harnup çiçeklerinden üretilen bu çiçek balı olduğu için harnup çiçeğinin farklı aromasına sahip olmakla birlikte tüketicileri tarafından da beğenilmektedir. Keçiboynuzu balı  Akdeniz bölgesinde üretilen bir baldır. Ekim ve kasım aylarında az miktarda elde edilir. Keçiboynuzu balının tadı ve kokusu diğer ballardan oldukça farklıdır. Keçiboynuzu balı, Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde, ekim ve kasım aylarında az miktarda elde edilir.

·         Kalsiyum bakımından oldukça zengindir.

·         E vitamini sayesinde öksürüğe, gribe, kemik erimesine ve kansızlığa iyi gelir.

·         Balgam söktürür, bronşları açar, nefes darlığında oldukça etkilidir.

·         Yüksek vitamin ve mineraller içerdiğinden, diş ve dişetleri üzerinde olumlu etkisi vardır.

·         Kalbe faydalıdır, çarpıntıyı önler, insan vücuduna giren radyasyonu dışarı atar.

·         Solunum zorlanması, nefes darlığı ve soğuk alerjisi durumunda çok ve hızla etki eder.

·         Astım tedavisinde kullanılır.

·         Kemiklerin güçlenmesini sağlar.

·         Akciğer kanseri hastalarında radyoterapiye sebebiyle fibröz doku oluşabilmektedir. Bu da ciğerlerde ödeme ve zor nefes almaya neden olur. Keçiboynuzu balı, akciğere yönelik olan bu ödemi ortadan kaldırır. 

 

 

MühendisARI Antalya Yöresi Keçiboynuzu Balı Üretim Serüveni

    MühendisARI Antalya Yöresi Keçiboynuzu Balı bizim sizlere sunmak için uğraştığımız en değerli  ürünlerimizden biridir.  Antalya Yöresi Keçiboynuzu bal üretimi için nadir bir bölgeye sahiptir. Burada keçiboynuzu balı her yerde olmaz. Belirli kesimlerde az miktarda üretilebilen bir baldır. Her yıl düzenli olarak üretilmez. Üretim miktarı çok azdır.

   MühendisARI Antalya Yöresi Keçiboynuzu Balı üretim serüveni ise şöyledir;


    Antalya’ten bal üretmeye uygun bir yayla seçmek için Arıcılık uzmanımız Halis Çelik Eylül ayında yola çıkar. Uygun yaylayı seçer ve arılarımızın konaklayacağız araziyi belirler. MühendisARI Antalya Yöresi Keçiboynuzu balı üretim çiftliği sorumlusu Cemil Gedik Haziran ortalarında arıları Sivas  da konakladığı araziden tırlara yükleyerek Antalya ’da seçtiğimiz yayla için yola çıkar. Bu yolculuk hem arılar hem de arıcı için zorlu ve meşakkatlidir. Arıları sağ salim araziye indirdiğimizde MühendisARI Antalya Yöresi Keçiboynuzu balı serüvenimiz esas olarak başlar. Doğada yavaş yavaş bal çiçekleri bitmeye başlamıştır. Doğa da bal verecek Çam ve Keçiboynuzundan başka bir bal ağaçı yoktur. MühendisARI Antalya Yöresi Keçiboynuzu balının en büyük özelliği Kafkas arı ırkından elde edilmesidir. Kafkas arı ırkı diğer arı ırklarına göre bal özütleme dili daha uzundur. Bu yüzden MühendisARI Antalya Yöresi Keçiboynuzu balı her  bal gibi  eşsiz tada ve aromaya sahiptir. Keçiboynuzu balının şifasal özelliği çok yüksektir. Bu yüzden şifalık olarak bolca tüketilmelidir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi